Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca

Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze “Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat.

Informację o śmierci papieża seniora przekazał dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. „Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI. Dalsze informacje zostaną podane tak szybko, jak to możliwe” – napisał.

Benedykt XVI przewodził Kościołowi przez osiem lat – od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, gdy – jako pierwszy papież od kilkuset lat – zrezygnował z pełnienia urzędu papieskiego.

Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia na Placu Św. Piotra o godz. 9:30 – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podczas krótkiego briefingu.

Jak poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia 2023 roku o godz. 9:30Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył papież Franciszek. Matteo Bruni potwierdził też, że od poniedziałku 2 stycznia ciało Benedykta XVI zostanie wystawione w Bazylice Watykańskiej.

Matteo Bruni poinformował także, że papież Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych w środę 28 grudnia podczas Mszy świętej.

Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Niemczech 16 kwietnia 1927 roku. W 1977 roku został arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. 4 lata później Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. 19 kwietnia 2005 r. kolegium kardynałów wybrało go na 265. następcę świętego Piotra. Po 8 latach pontyfikatu, 11 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat papież ogłosił swoją abdykację. Ostatni raz zdarzyło się to w 1296 roku, 717 lat temu, kiedy papieżem był Celestyn V.

Ostatnimi publicznie wypowiedzianymi słowami Benedykta XVI jako papieża było pozdrowienie wiernych zebranych przed letnią rezydencją papieską w Castel Gandolfo pod Rzymem.

Drodzy przyjaciele! Cieszę się, że mogę być z wami, otoczony pięknem stworzenia i waszą miłością, która jest dla mnie wielkim pokrzepieniem. Dziękuję wam za waszą przyjaźń i miłość. Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż wszystkie poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny 20.00 Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości. Życzliwość, którą mi okazujecie, jest dla mnie wielkim wsparciem. Idźmy naprzód mając na względzie dobro Kościoła i dobro świata. Dziękuję. A teraz udzielę z całego serca mojego błogosławieństwa – powiedział Benedykt XVI.

W dniu pogrzebu, w czwartek 5 stycznia, w Sanktuarium zostanie odprawiona Msza Św. o godz.18.00 za śp. Benedykta XVI. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy.

źródło:

https://stacja7.pl/zwatykanu/kiedy-odbedzie-sie-pogrzeb-benedykta-xvi-podano-date/

https://stacja7.pl/zwatykanu/zmarl-papiez-benedykt-xvi/